Milyonlarca öğrenci Ensar Vakfı’na emanet Sözcü

Amaç ise cinsel haz almak değildir (hazzın o kadarı mastürbasyonla da alınır). Amaç diğerini, farklı olanı, kadını, çocuğu, eri, göstericiyi, “benim gibi olmayanı” sindirmek, dize getirmek, tercihen irademizi ona kabul ettirmektir. O yüzden tecavüzcünün en içten fantazisi, tecavüz nesnesinin bir aşamada rıza göstermesi, “hayır”ının “evet”e dönüşmesidir. Ama maalesef, o fantazisi gerçekleşirse de işin “tadı kaçar”, tecavüzcü de slot gacor hari ini yeni bir tecavüze yelken açar. Çünkü amacı tatmin filan değildir, iktidarsızlığının yeniden ve yeniden ortaya çıkmasıdır.

 • 10 yaşında bir akrabası tarafından tecavüze uğradı.
 • Ancak bir yandan da polis, sosyal hizmet görevlileri ve psikolojik danışmanlar eve gidip geliyor.
 • Çocuğunuzun yüzünü ve saçlarını sevin, etlerini sıkmayın, kalçalarını ellemeyin.
 • BBC’ye telefonda verdiği röportajda “En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. İdam edilmeli ya da müebbet hapis cezasına çarptırılmalı. Suçunu da itiraf etti. Ama bizden bir kez bile özür dilemedi” diyor.
 • Konunun bilerek çarpıtıldığını savunan Bozdağ, cinsel istismar suçu işleyenlerin söz konusu düzenlemeden yararlanamayacağını vurguladı.

O yüzden tıpkı tecavüzde olduğu gibi şiddet ve cinayette de, “kadına karşı şiddet” ya da “kadın cinayeti” demektense, “erkek şiddeti”, “erkek cinayeti” demek daha doğrudur. O yüzden de tecavüz (ve şiddet ve cinayet) bir “kadın sorunu” değildir. Hepimiz tecavüze ve şiddete uğrayabilir, hepimiz gözü dönmüş erkek cinayetine kurban gidebiliriz.

Çocuğa Tecavüz haberleri

Son yıllarda bazı depresyonların, bağımlılıkların ve travma sonrası stres bozukluğunun tedavisi için deneme amaçlı kullanımın önü açıldı ketaminin. Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı, 2015’ten beri yetişkinlerde bu deneysel tedaviye (yine kısıtlı şartlarda, yeşil reçeteyle vs) izin veriyor. Ama 18 yaş altındaki çocuklara bu maddenin verilmesi kesin biçimde yasak. Örneğin Timur Soykan’ın konuştuğu çocuk psikiyatristi Prof. Dr. Ayten Erdoğan, 30 yıllık meslek hayatında çocuk tecavüzü vakaları dahil bir veya iki tane çoklu kişilik bozukluğu vakasıyla karşılaştığını söylüyor.

 • Tecavüzü açıklayan tek bir neden yoktur ve tecavüzcünün bu eylemi pek çok farklı sebebe bağlıdır.
 • Bu bağlamda gerekli kanuni düzenlemelerin ve uygulamaların çocukların korunmasına ve mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak ele alınması gerekmektedir.
 • Tanıyan biri tarafından işlenen tecavüz, rapor edilen tecavüzlerin büyük çoğunluğunu oluştururken, ilaçla uyuşturma daha nadirdir.
 • Tecavüzlerin çoğu, tecavüze uğrayan kişinin tanıdığı kişi veya kişiler tarafından gerçekleştiriliyor.
 • Ancak tecavüz ve rızaya ilişkin yanlış kanılar ve cinsiyet normları, toplumlarımızda olduğu gibi mahkeme salonlarında da son derece yaygın.
 • Kurbanı tanıyan biri tarafından ilaçla uyuşturarak işlenen tecavüzde tecavüzcü mağduru kasıtlı olarak tecavüz ilacıyla uyuşturur.

Ancak sorunun boyutu hakkında sistematik bilgi yetersizdir. Öte yandan başka doktorlar, her tecavüze uğrayan çocuğun çoklu kişilik bozukluğu geliştirmediğini söylüyorlar. Yani ÇKB teşhisi almak, illa tecavüze uğramış olmak anlamına gelmediği gibi tecavüze uğramak otomatik olarak ÇKB’yi beraberinde getirmiyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran yasayla ilgili skandal bir açıklama daha yaptı. Bozdağ, çocuğa tecavüzü “Küçüğün rızası” diyerek savundu.

Çocuk Tecavüzü haberleri

Bir genç hanım var, üniversitede fizik öğretmenliği eğitimi almış. Herhangi bir akademik ünvanı yok ama bir süre üniversitede asistan olarak çalıştığını öne sürüyor. Adlı bu genç hanım, uçakların türbülansa girmesini engelleyecek bir algoritma ve mikro işlemci icat ettiğini öne sürüyor.

Olanları sakince anlatmasını istemeli ve siz de mümkün olduğunca onu zorlamadan heyecanınızı kontrol altına alarak dinlemelisiniz. Çok fazla baskı yapıp, çok fazla soru ile bunaltmamalısınız. İstediği zaman devamını anlatabileceğini söylemelisiniz.

Tecavüz

Peki, bu yönlendirme nasıl daha doğru ve etkili yapılabilir? İnternet üzerinden oynana oyunlarda, izlenen filmlerde ve gece geç saatte yayınlanan televizyon içeriklerinde çocukları ve ergenleri olumsuz etkileyebilecek unsurlar yer alabiliyor. Bu nedenle başta aileler, medya, sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumlarına büyük görevler düşüyor. Ebeveynlerin çocuklarının kullandıkları bilgisayar ve tabletlere online güvenlik ve uygunsuz internet erişimini engelleyici programlar kurmaları ve çocuklarına cinsel eğitim vermeleri gerekiyor. Ayrıca çocukların takibi ve bilgilendirilmenin yanı sıra, günümüzde en kolay erişim yolu olan “internetin sınırlandırılması” ve gerekirse bir cinsel terapistten yardım ve tavsiye alınması önem arz ediyor. Tecavüzden en derinden etkilenenler genellikle yaşadıkları ya da (kişisel olarak ya da kamusal alan üzerinden) tanık oldukları bir tecavüz olayından sonra sessiz bir yas sürecinden geçerler.

BBC’ye telefonda verdiği röportajda “En ağır https://www.roscasaresbasket.com/ cezalandırılmasını istiyorum. İdam edilmeli ya da müebbet hapis cezasına çarptırılmalı. Suçunu da itiraf etti. Ama bizden bir kez bile özür dilemedi” diyor. Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan Neil Roberts, BBC’ye konuşurken “Baba beni görmeye geldiğinde en büyük sıkıntısının basın olduğunu söylemişti. Evinin önünde gece gündüz gazetecilerin beklediğini, özel hayatlarının kalmadığını anlatıyordu” diyor. 240 milyon kadın 18 yaşına gelmeden evlendirilmiş durumda. Aile de bu olay karşısında ayakta kalmaya çalışıyor. Baba memur, anne ise evlerde temizliğe yardım ediyor.

Bir kadının giydiği kıyafetlerin tecavüze sebebiyet verebileceği yönündeki varsayım, erkek ve kadın cinselliği ile ilgili yerleşik normlardan kaynaklanıyor. Ancak gerçekte kadınlar, her ne giyerlerse giysinler, tecavüze veya cinsel saldırıya uğrayabiliyorlar. Hiçbir giysi türü cinsel ilişkiye davet değildir ve kendiliğinden rıza içermez. Bir kadının tecavüze uğradığı sırada ne giydiği sorusu tamamen anlamsızdır. Tecavüz, hiçbir zaman, tecavüze uğrayan kişinin suçu değildir.

Prof. Zoroğlu bugün başına gelenin tam da bu olduğunu öne sürüyor, avukatı ‘Suçlayanlar tecavüz şüphelileri’ diyerek medyaya hatırlatmada bulunuyor. Ketamin, esas olarak anestezistler tarafından sadece bazı ameliyatlarda kullanılan, kullanımı sıkı sıkıya denetlenen bir madde. Sıkı denetimin bir sebebi, bu maddenin sokakta da ‘kafa bulmak’ ve ‘uçmak’ için kullanılması. Olay, kapsamlı biçimiyle ilk olarak gazeteci Timur Soykan’ın 17 Eylül günü BirGün gazetesinde yayınlanan yazısıyla ortaya çıktı.

 • Savaşta tecavüzler genellikle sistematiktir ve askeri liderler aslında askerlerini sivillere tecavüz etmeye teşvik edebilir.
 • Ancak tecavüz bir cinsel ilişki biçimi değildir.
 • Sadece karnında büyükçe bir taş olduğunu ve şişkinliğin nedeninin de bu olduğunu biliyor.
 • Olanları sakince anlatmasını istemeli ve siz de mümkün olduğunca onu zorlamadan heyecanınızı kontrol altına alarak dinlemelisiniz.
 • Psikiyatride bu tanı, örneğin kalp damar cerrahlarının anjiyo yapıp ‘Sizin kalbinizi besleyen damarlardan biri yüzde 80 tıkalı’ demesi gibi matematiksel bir kesinlik içermiyor.
 • Ona öncelikli olarak bugün en çok neye sevindin diye sorun ve bir yetişkin ile konuşuyormuş gibi davranın.

Tabii ki eril genetik ve endokrin yapı, şiddete daha fazla bir eğilim gösterir, ancak “uygarlık” zaten bu eğilimin de baskı altına alınmasını içerir daha en başından beri. Burada konu ettiğimiz şey, “uygarlığın” engellediği şiddet değil, yol açtığı şiddet. Tecavüzcülük insan doğasında değil, erkek egemen/ataerkil toplumun yapısında vardır.

Kırklareli’ndeki cinsel istismar davasında karar

Hükümetin yürüttüğü bir çalışmaya katılan çocukların yüzde 53,22’si bir tür cinsel tacize maruz kaldıklarını anlatıyor. Son olayda da 10 yaşındaki kişinin hamile olduğu ancak üç hafta önce anlaşılabilmişti. Karın ağrılarından şikayet edilince, annesi onu doktora götürmüş ve hamile olduğu ortaya çıkmıştı. Savaş sırasında tecavüz, düşmanı aşağılamak ve moralini zayıflatmak için genellikle bir psikolojik savaş aracı olarak kullanılır. Savaşta tecavüzler genellikle sistematiktir ve askeri liderler aslında askerlerini sivillere tecavüz etmeye teşvik edebilir.

 • Hapishanede tecavüz oranlarının ABD’deki hapishane mahkûmlarının %3 – %12’sini etkilediği bildirildi.
 • Aslında hiç ilgisi olmasa daha iyi olacak kültürel, toplumsal ve hatta ekonomik yapılarla iç içe geçti, kaynaştı.
 • Amaç diğerini, farklı olanı, kadını, çocuğu, eri, göstericiyi, “benim gibi olmayanı” sindirmek, dize getirmek, tercihen irademizi ona kabul ettirmektir.
 • Bu kişilerin çoğunlukla kendileri de çocukken cinsel istismara ya da tecavüze uğramış olmaları çarpıcı bir gerçektir.
 • Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan Neil Roberts, BBC’ye konuşurken “Baba beni görmeye geldiğinde en büyük sıkıntısının basın olduğunu söylemişti. Evinin önünde gece gündüz gazetecilerin beklediğini, özel hayatlarının kalmadığını anlatıyordu” diyor.
 • Bu tecavüzcüler, kurbanlarının direnişi haricinde hiçbir öfke göstermeme eğilimindedirler ve çok az gereksiz güç kullanırlar.

Tanıdık tecavüzü, genellikle sosyal durumlarda birbirini tanıyan iki kişiyi içeren tecavüzü ifade eder. Bir çift olarak çıkan ve geçmişte rıza ile cinsel ilişkiye giren kişiler arasında, yeni çıkmaya başlayan iki kişi arasında, sadece arkadaş olan kişiler arasında ve başka tanıdıklar arasında olabilir. Arkadaşların, okul arkadaşlarının, ailenin, arkadaşların, öğretmenlerin ve diğer tanıdıkların, flört ederken tecavüze uğramaları; bazen “gizli tecavüz” olarak anılır ve batı dünyasında büyüyen bir sorun olarak tanımlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Mağdur Merkezi tarafından yürütülen bir üniversite araştırması, dört kolej kadından birinin tecavüze uğradığını veya tecavüz girişimine maruz kaldığını bildirdi. Bu rapor, genç kadınların kolejdeyken randevu tecavüzü kurbanı olma riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, Clery Yasası gibi önleyici yasalara rağmen, kolejlerin mağdur olduğu iddia edilen kişileri sorgulayan, belgelendirmeyi ve öğrenci saldırılarının polisliğini daha da karmaşık hale getiren olayları bildirilmiştir.

Nicholas Groth, tecavüzcünün amacına göre üç tür tecavüz tanımladı. Bunlar öfke tecavüzcüsü, güç tecavüzcüsü ve sadist tecavüzcüdür. Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nde psikolog Howard Barbaree’ye göre, çoğu tecavüz dürtüsel ve fırsatçıdır ve dürtüsel suçlar da dahil olmak üzere başka dürtüsel eylemlerde bulunabilecek kişiler tarafından işlenir. Bu tecavüzcüler, kurbanlarının direnişi haricinde hiçbir öfke göstermeme eğilimindedirler ve çok az gereksiz güç kullanırlar.

Tecavüzcüye yasal kalkan kabul edilemez

70 yıllık, 50 yıllık, 100 yıllık toplumsal gelenekleri birdenbire değiştirmiyor. Dolayısıyla yasanın yürürlüğe girdiği günden bugüne bu farkındalık oluşmadı yeterince ve bu yasalar topluma yeterince anlatılamadığı için maalesef toplumsal bir gerçek olarak bu tür evlilikler bizim toplumumuzda var. Öyleyse biz burada bu kadını, bu küçük kız çocuklarını ve erkek çocuklarını hem içeride hem dışarıda mağduriyetlerini, birileri alkış verecek veya birileri karşı çıkacak diye göz yummaya devam edersek gerçekten bu da büyük bir haksızlıktır. Biz toplum olarak yaşadığımız bu gerçekliği görüp, bu gerçekliğe bir çözüm bulmak lazım” şeklinde konuştu. Tecavüzlerin yabancılar tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin varsayım oldukça yaygın.